A szénhidrátok témaköre igen szerteágazó, ezért igyekszem a mindeki számára fontos és használható információkat megosztani veletek. Természetesen, mint minden táplálkozástudományi témában, itt is nagyon sok eltérő véleményt hallhatunk, főleg a szükséges napi szénhidrátbevitel tekintetében.
Egyik legfontosabb energiaforrásunk: a szénhidrát
A mai cikkben említést teszek a szénhidrátok csoportjairól, forrásairól, felhasználásukról, és némely, szervezetünkben betöltött szerepéről. Ez a témakör több blogbejegyzésen keresztül is elkísér majd minket, hiszen óriási információhalmazzal rendelkezünk ezen a területen.
A szénhidrátokat (szacharidok) egyszerű felosztás szerint az alábbi csoportokra oszthatjuk: egyszerű és összetett. Az összetettek között pedig vannak diszacharidok (két cukormolekula összekapcsolódása) és poliszacharidok (több cukormolekula összekapcsolódása). Az egyszerűek közé tartozik például a szőlőcukor (glükóz) és a gyümölcscukor (fruktóz). Diszacharid például a laktóz, mely a tejben és tejtermékekben megtalálható tejcukor. A hétköznapi értelemben vett “kristálycukor” egy összetett szénhidrát, melyet cukorrépából vagy cukornádból állítanak elő.
A táplálkozási szempontból legfontosabb összetett szénhidrátok (poliszacharidok) a rostok és a keményítők, melyek megtalálhatóak gyümölcsökben, zöldégekben, gabonafélékben, kenyérben stb. A hántolatlan gabonafélék nagy mennyiségben tartalmaznak élelmi rostokat. A rostanyagok közé sorolható a cellulóz, mely rosttartalma, és nem pedig energiatartalma miatt nagyon lényeges szervezetünk számára. Hozzájárul az egészséges bélműködés fenntartásához, a salakanyagok eltávolításához.
Az említett felosztást legegyszerűbben úgy tudjuk megközelíteni, hogy míg az egyszerű szénhidrátok azonnali energiát biztosítanak (gyors felszívódásuk miatt), addig az összetettek bizonyos felszívódási idő elteltével szolgáltatnak energiát. Azért érdemes ezt a csoportosítást ismerni, mert ez alapján tudjuk könnyen felvázolni a különböző szénhidrátok szervezetben betöltött szerepét, valamint funkciójukat sporttáplálkozás esetén.
A szénhidrátok elsődleges szerepe az energianyerés, mely különböző biokémiai folyamatok során zajlik le. Minden típusú szénhidrát egyszerű szénhidrátokká bomlik le, és ebben a formában szívódik fel. Nagyon egyszerű példa erre: rágj meg egy kenyérdarabot jó alaposan. Milyen ízt érzel? A keményítő glükózzá bomlott le, és a szájban édes íz jelenik meg.
Nagyon sok cukrot fogyasztunk, tudtunkon kívül!
Táplálkozásunk során nagyon sok feleslegesen bevitt cukorral terheljük szervezetünket. Sajnos ez az egyik legolcsóbb “adalékanyag”, ezért az élelmiszeripar nagy előszeretettel használja. És ha ez nem lenne elég, akkor ráadásul függőséget is okoz!
Az édes méreg
Üres kalóriákkal bombázzuk szervezetünket!
A hozzáadott cukrok nagy mennyiségben üres kalóriák a szervezet számára, hiszen tápértékük alacsony, viszont nagyon sok kalóriát tartalmaznak. Gondoljunk csak bele: ha megiszunk egy fél literes szénsavas üdítőt, melyben akár 50-60 g cukor van (mely jelentős hányadát képezi a napi szénhidrátszükségletnek), az adott pillanatban jól érezzük magunkat, mert cukoréhségünket csillapítottuk, viszont rövid időn belül újabb adagot kívánunk.
Ez egy óriási csapda, egy körforgás, aminek nincs vége. A szervezet által fel nem használt szénhidrát pedig zsír formájában raktározódik el, mely elhízáshoz vezet. A magas cukortartalom sokszor együtt jár a magas zsírtartalommal is, lásd pl. sütik, jégkrémek, tejcsokoládé. Hol találhatunk még üres kalóriákat? Itt olvashattok erről bővebben.
Miért vagyunk éhesek valójában?
Éhséget akkor érzünk, amikor vércukorszintünk alacsony. A szervezet cukrot kér, melyet gyorsan fel tud használni. Ezáltal a vércukorszint megemelkedik. Erre az inzulintermelés beindul, hiszen a szevezet mindig egyensúlyra törekszik. A megemelkedett inzulinszint nagyobb mértékben csökkenti a vércukorszintet, minthogy arra szükség lenne. Ennek eredményeként a vércukorszint megint alacsony lesz, és éhesek leszünk. Amit pedig enni akarunk, az valami cukorral teli dolog, pl. egy péksütemény. Ezért van az, hogy aki szénhidrátdús reggelit fogyaszt (pl. péksütemény kávéval és cukorral), egész nap éhes lesz!
Az ördögi körforgás ábrája
Mint láthatjátok ez egy igen nagy téma, és még csak felszínesen érintettük a különböző területeket. Kövessétek a blogunkat, hogy minél teljesebb információhoz jussatok!
Dr. Demeter Nikolett
orvos, táplálkozási és wellness tanácsadó, triatléta
Komment