A kerékpározást életmód szintjén űzők számára az elmúlt években az okostelefon hasznos társsá vált a sportolás során is, hiszen a készülékekben megtalálható GPS és valamely erre a célra készült alkalmazás használatával pofonegyszerűvé vált az edzések rögzítése, elemzése, tárolása. Bizonyára mindenki számra feltűnt már egy-egy edzőkört visszanézve, hogy a térképre rajzolt útvonalak néha felismerhető formákat öltenek…
Azt nem állítanánk feltétlenül, hogy egy új művészeti ág megszületéséről van szó, de akadnak olyanok, akik ezt komolyan gondolják és abból űznek sportot, hogy felhasználva egy város úthálózatát, előre kitalált útvonalon haladva, virtuális remekműveket alkossanak.
Nos, miért is ne lehetne a város a festővásznunk és mi magunk annak a gigantikus ceruzának a hegye, amely hatalmas ábrákat hoz létre?
Vannak kerékpárosok, akik több száz kilométert hajlandók tekerni egy-egy poén - bocs, műalkotás - kedvéért. Joris Meijer a hollandiai Hedelből indulva alkotta meg ezt a hatalmas elefántot, amely 4 óra tekerés által jött létre.
Őt is felülmúlta David Taylor, aki egy hatalmas biciklit rajzolt nyomkövetőjével Nagy-Britannia déli partja mentén a tájba. David ugyanis nem átalkodott 13 órát letekerni és 341 km-t megtenni, hogy megalkossa eme remekművét.
A téma kapcsán megemlíthetjük még a műfaj koronázatlan királyát, Michael Wallace-t, aki Balitmore térképére álmodja meg a rajzait és a nagyváros utcáin tekerve valósítja meg azokat – egész kollekciója gyűlt már össze olyan alkotásokból, amelyeket anno mindannyian kreáltunk az iskolapadban a négyzetrácsos füzetünkbe firkálva.
Klikk a képre a galéria megnyitásához!
Persze vannak kevésbé kreatív alkotók, akik egyszerű üzenetük közvetítésére használják a bárki által elérhető technológia nyújtotta lehetőséget. Az alábbi mű létrehozója vélhetően a brightoniak irányába táplál negatív érzéseket, amit a várost beborító óriási pénisz megalkotásával kívánt tudtukra adni.
A másik végletet testesíti meg az a felhasználó, aki a torinói lepel mintájára hozta létre Jézus képmását egy áhitattal átitatott, kanyargós San Diego-i bringaút során.
Michael Oldenburg, a kerékpáros körökben méltán népszerű Strava alkalmazást fejlesztő cég szóvivője elmondta, hogy ők is felfigyeltek az egyre terjedő jelenségre. Egy-két évvel ezelőtt kezdtek megjelenni a közösségi médiafelületeken az árulkodó hashtag-ekkel ellátott képek, ilyenek pl. a #stravaart, #rundraw és #figurerunning. A szóvivő hozzátette, hogy a kerékpárosok által készített rajzok általában a kidolgozottabbak, mert ők nagyobb távolságokat képesek megtenni, így részletgazdagabb képeket tudnak alkotni, mint a futók, vagy a túrázók.
A képre klikkelve újabb galéria nyílik!
Nos, ha szorult beléd némi kreativitás és szívesen ötvöznéd a művészetet a testmozgással, akkor csak bíztatni tudunk hasonló rajzok létrehozására. Nem kell hozzá más csak egy térkép, amire megtervezed és lerajzolod az utat, egy okostelefon, amelyre letöltöd valamelyik alkalmazást (pl. Strava, Endomondo, RunKeeper) és egy bringa, amivel bejárod az elképzelt nyomvonalat.
Komment